top of page

PREAMBUŁA

"Polska musi być państwem obywatelskim, zdecentralizowanym i opartym o terytorialną, nie resortową organizację kraju i społeczeństwa. Samorząd stał się trwałym elementem ustroju. Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie jak Polska mogłaby funkcjonować bez niego.

A właśnie w Polsce samorządność może odnosić szczególne sukcesy. Jesteśmy bowiem społeczeństwem pełnym inicjatywy i zdolnym do zrywu i wysiłku. Trzeba tylko pozbyć się bierności odziedziczonej po PRL-u i stworzyć warunki aby te inicjatywy były właściwie ukierunkowane i zharmonizowane. A temu właśnie ma służyć samorząd.”

 

Jerzy Regulski – Samorządna Polska – 2005

Wielkopolscy Bezpartyjni nadal bezpartyjni

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

16 kwietnia w Tarnowie Podgórnym odbyło się Walne Zebranie członków Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni-Wielkopolska. Na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Tadeusza Czajki, Wójta Gminy Tarnowo Podgórne, odpowiedziało ponad 40 członków.

Zebranie rozpoczęło się od podsumowania działalności stowarzyszenia w ubiegłym roku. Prowadzący zebranie Prezes Tadeusz Czajka przedstawił podsumowanie wyników wyborów samorządowych i podkreślił, iż dla komitetu, który po raz pierwszy wystawił swoje listy, są one sukcesem. Przypomnijmy: Bezpartyjni-Wielkopolska uzyskali 1 mandat do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego (zdobył go Jerzy Lechnerowski) i aż 5 w Radzie Powiatu Poznańskiego (radnymi są Katarzyna Szkudlarek, Sławomir Skrzypczak, Antoni Kalisz, Dariusz Szmyt i Jerzy Świerkowski). Tadeusz Czajka przypomniał także, że wielkopolscy Bezpartyjni zajęli wszystkie możliwe do obsadzenia miejsca w Zarządzie Metropolii Poznań (zgodnie ze statutem Metropolii funkcję prezesa i wiceprezesa obejmują zawsze odpowiednio Prezydent Poznania i Starosta Poznański, a pozostałe miejsca są wybierane spośród członków Metropolii – w ostatnich wyborach wybrano właśnie członków Ruchu).

Po prezentacji działalności i przedstawieniu pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej Zarząd Stowarzyszenia uzyskał od zebranych absolutorium.

W dalszej części zebrani dyskutowali na temat inicjatyw, które Bezpartyjni powinni podjąć w 2019 r., również w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i parlamentarnych. Uczestnicy spotkania podkreślali, że Stowarzyszenie nie powinno popierać żadnych ugrupowań politycznych, zachowując swój niezależny charakter. Jednocześnie zwracali uwagę na konieczność wzmacniania i rozwijania lokalnych struktur organizacji, również poprzez prezentowanie stanowiska Bezpartyjnych-Wielkopolska na temat aktualnych wydarzeń związanych z szeroko rozumianą samorządnością.  

Spotkanie Noworoczne Bezpatyjnych

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Krótka fotorelacja ze Spotkania Noworocznego Bezpartyjnych, które odbyło się 3 stycznia br.

Koalicja dla Powiatu Poznańskiego

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Przedstawiciele czterech ugrupowań – Platformy Obywatelskiej w Powiecie Poznańskim, Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska, Stowarzyszenia „Niezależni dla Powiatu” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego w Powiecie Poznańskim – zawarli porozumienie na rzecz współdziałania w radzie Powiatu Poznańskiego.
– Uznaliśmy, że dla dobra mieszkańców Powiatu Poznańskiego, a także chcąc zachować zrównoważony rozwój naszego regionu, utworzenie takiej koalicji jest najlepszym rozwiązaniem – mówi Tadeusz Czajka, Wójt Tarnowa Podgórnego, a jednocześnie założyciel i prezes stowarzyszenia Bezpartyjni - Wielkopolska. – Takie działanie daje największe możliwości dla realizacji naszych obietnic wyborczych.
Zgodnie z zapisami umowy koalicyjnej wspólne działania w następujących obszarach:
- modernizacja infrastruktury drogowej Powiatu,
- pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych, w szczególności unijnych,
- aktywna polityka społeczna, zwłaszcza na rzecz osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych, starszych,
- współpraca między samorządami Powiatu Poznańskiego i rozwój organizacji pozarządowych,
- szeroko rozumiane działania ekologiczne,
- rozwijanie szkolnictwa ponadpodstawowego, w szczególności zawodowego,
- wspieranie przedsiębiorczości,
- działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Umowę podpisano 19 listopada 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Jej sygnatariuszami byli:
- ze strony Platformy Obywatelskiej RP w Powiecie Poznańskim – Jan Grabkowski,
- ze strony Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska – Tadeusz Czajka,
- ze strony Stowarzyszenia „Niezależni dla Powiatu” – Piotr Zalewski,
- ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego w Powiecie Poznańskim – Marcin Kalemba.
W ostatnich wyborach samorządowych w Radzie Powiatu Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska otrzymała 14 mandatów, Bezpartyjni – 5, Niezależni – 2, a PSL – 1. Natomiast przedstawiciele PiS otrzymali 7 mandatów.
Pierwsze posiedzenie Rady Powiatu zostało zaplanowane na 21 listopad 2018 r. – w programie sesji m.in. wybór Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady oraz Starosty, Wicestarostów i Członków Zarządu Powiatu..

Sukces wyborczy Bezpartyjnych

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Wyniki wyborów samorządowych.

"Naszą rolą jest, by samorząd przed partiami politycznymi obronić!"

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Zapraszamy do wysłuchania przemówienia Tadeusza Czajki, prezesa RS Bezpartyjni - Wielkopolska, na ostatniej Konwencji w Warszawie.

Ogólnopolska Konwencja RS Bezpartyjni - fotorelacja

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z Ogólnopolskiej Konwencji Ruchu Samorządowego #BEZPARTYJNI, która odbyła się 19 maja 2018 r. w Warszawie.

Ogólnopolska Konwencja RS Bezpartyjni

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolską Konwencję Ruchu Samorządowego Bezpartyjni, która odbędzie się 19 maja 2018 roku o godzinie 12.00 w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym przy ulicy Bobrowieckiej 9 w Warszawie.

Majowa konwencja odbędzie się pod hasłem: Wiele serc, wspólna Polska.

Bezpartyjni - Wielkopolska w Naszym Głosie Poznańskim

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

23 marca, do gazety Nasz Głos Poznański została dołączona wkładka informująca o działaniu Ruchu Bezpartyjni-Wielkopolska. Artykuł dostępny poniżej. Zapraszamy do lektury!

Walne Zebranie Członków Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska.

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

12 marca w Tarnowie Podgórnym odbyło się Walne Zebranie Członków Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska. W imieniu Zarządu Prezes Tadeusz Czajka – Wójt Tarnowa Podgórnego przedstawił sprawozdanie z pierwszych miesięcy działalności (przypomnijmy, że Stowarzyszenie zawiązało się 5 kwietnia 2017 r. podczas konwencji samorządowej w Tarnowie Podgórnym).

"Krajobraz po kolejnej bitwie o samorządy"

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Polecamy ostatni artykuł Jerzego Karwelisa, który ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost" podsumowujący batalię o nową ordynację.

BEZPARTYJNI na Mazowszu

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Na konferencji w Warszawie, zorganizowanej przez ruch samorządowy Bezpartyjni oraz Mazowiecką Wspólnotę Samorządową i Inicjatywę Mieszkańców Warszawy, przedstawiciele dwudziestu dwóch komitetów lokalnych z Warszawy podpisali wspólną deklarację współpracy.

BROŃMY SAMORZĄDÓW!

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Zapraszamy do lektury wywiadu z Tadeuszem Czajką.

Program LUSTRA z udziałem Tadeusza Czajki

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

W poniedziałek 20 listopada Tadeusz Czajka brał udział w debacie  "O projekcie ustawy dotyczącej wyborów samorządowych". Zapraszamy do obejrzenia tego spotkania.

Sprzeciw Bezpartyjnych Wielkopolska!

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Ruch Społeczno-Samorządowy Bezpartyjni-Wielkopolska wyraża sprzeciw wobec zmian w samorządowej ordynacji wyborczej, zaproponowanych przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Uchwałę w tej sprawie podjął Zarząd Stowarzyszenia na posiedzeniu 15 listopada w Tarnowie Podgórnym. Treść tego stanowiska poniżej.

Sukces konwencji RS BEZPARTYJNI!

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

W sobotę, 23 września, w Tranowie Podgornym odbyła się I Ogólnopolska Konwencja Ruchu Samorządowego BEZPARTYJNI.

Zbieramy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Stop partiom w Samorządach"

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Ryszard Grobelny - nowy Wiceprezes Stowarzyszenia Bezpartyjni-Wielkopolska

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

28 czerwca b.r., podczas posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Bezpartyjni-Wielkopolska, uzupełniono jego skład. Na wakujące stanowisko Wiceprezesa Zarządu wybrano Pana Ryszarda Grobelnego - radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz wieloletniego Prezydenta Poznania.

"Kontrofensywa Samorządności"

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Zapraszamy do lektury artykułu Kontrofensywa samorządności autorstwa Rafała Matyi. Jest to ciekawa analiza obecnej pozycji samorządu terytorialnego w Polsce.

Inicjatywa STOP PARTIOM W SAMORZĄDACH

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Działacze Ruchu Samorządowego Bezpartyjni chcą, by partie polityczne nie mogły wystawiać swoich list w wyborach samorządowych. Dziś zaprezentowali podstawowe założenia projektu.

Tadeusz Czajka był gościem Wieczoru WTK

Dodaj informacje o tym przedmiocie...

Konferencja prasowa w Poznaniu.

Dodaj informacje o tym elemencie

We wtorek, 12 maja, odbyła się konferencja prasowa ruchu Bezpartyjni-Wielkopolska.

Wielkopolska Konferencja Samorządowa

Dodaj informacje o tym elemencie

5 kwietnia 2017 r. w Tarnowie Podgórnym, podczas Wielkopolskiej Konferencji Samorządowej "Obrona zasad samorządności - formy aktywnej organizacji", obecni na konferencji wójtowie, burmistrzowie i prezydenci

miast powołali ruch społeczny pod nazwą Bezpartyjni - Wielkopolska.

Program Lustra z udziałem Tadeusza Czajki

Dodaj informacje o tym elemencie

Uczestnicy spotkania starali się odpowiedzieć na pytanie, czy reforma wyborów samorządowych jest potrzebna.

Please reload

bottom of page